Powszechnie wiadomo, iż powinniśmy spać 8 godzin w ciągu doby i najlepiej aby ten sen nie był przerwany. Czy faktycznie tak jest?
Ile powinniśmy spać?
W większości literatury czytamy o śnie, który powinien trwać 8 godzin ponieważ jest to czas, w którym regeneruje się nasz organizmu. Dzisiejsze dane pokazują już inne wyniki. Śpimy nie tyle ile chcemy czy potrzebujemy, a ile możemy. Czas spania skraca się również poprzez długi proces zasypiania wynikający z kilku czynników oraz dyskomfort samego snu.
Przeprowadziliśmy badania nad ilością godzin snu, a jego efektywnością. Od wielu lat Valde prowadzi program badawczy nad snem przy udziale materacy Valde z udziałem stref oraz pianki memory vs materacy zwykłych powszechnie dostępnych.
Wyniki są bardzo zadowalające. Okazuje się, że można spać krócej, a bardziej efektywnie oraz dłużej, i mniej efektywnie. Osoby w przedziale wiekowym 30-75 lat spały średnio 6 godzin i w porównaniu do grupy z osobami śpiącymi na materacach zwykłych ( nie będącymi Valde), które potrzebowały na sen 10 godzin, wstawały wyspane. Należy wspomnieć, iż w badaniu osoby nie były budzone ze snu, lecz czekano, aż same się obudzą kiedy już snu nie będą potrzebować.
Wyniki są jednoznaczne: jakość snu ma znaczenie. Mniejsza ilość godzin snu jest w stanie zrekompensować większą ilość godzin, a do tego być bardziej efektywna. Osoby biorące udział w programie badawczym budziły się same po tylu godzinach po ilu chciały i brały udział w wywiadzie.
Wnioski
Wnioski: w świetle przeprowadzonych badań Valde można dojść do kilku ważnych wniosków:
– jakość snu ma znaczenie
– krótszy sen może być bardziej regenerujący niż długi sen
– śpiąc na dopasowanych materacach nie dochodzi do wybudzania podczas snu, co również wpływa na możliwość efektywnego i krótkiego snu.
W dzisiejszych coraz trudniejszych czasach, efekt snu ma ogromne znaczenie. To bardzo ważne aby nasze łóżko kojarzyło nam się z czymś dobrym, wygodnym, regenerującym i relaksującym. Te kilka godzin tak ważnych dla naszego życia i organizmu stanowi machinę napędową dla całego dnia, dlatego to znaczące jak śpimy.
Mit długiego snu zostaje obalony pod warunkiem zdrowego i świadomego snu.
Badania zostały przeprowadzone na przestrzeni 3 lat przy udziale 40 osobowej grupy przez psycholog Hannę Szustorowską zajmującą się problematyką snu, na potrzeby firmy Valde przy udziale produktów: materacy i poduszek Valde indywidualnych vs materacy „zwykłych” bez możliwości konstrukcji indywidualnej.