Pianka Memory

Pianka z pamięcią kształtu

 

Czym jest pianka poliuretanowa  Viscoelastic Memory Foam czyli tak zwana „pianka z pamięcią kształtu”?

Pianka lepko sprężysta tzw. Memory, znana jest również jako pianka pamięciowa lub rozprężna, została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w połowie lat 60-tych w wyniku programu transferu technologii NASA AMES Research . Ta odmiana elastycznej pianki poliuretanowej  (FPF) o otworach komórkowych charakteryzowała się właściwościami umożliwiającymi redystrybucję sił przeciążeń, na jakie narażeni byli astronauci podczas startu i lądowania, a także zapewniającymi wygodniejsze fotele pilotom komercyjnych linii podczas długich lotów.

Choć technologia produkcji lepko sprężystej jest dostępna od ponad 35 lat (od kiedy Valde wprowadziło na Polski rynek pierwszą poduszkę z jej zastosowaniem), dopiero niedawno zaczęła ona być tak szeroko stosowana w produktach komercyjnych szeroko dostępnych dla konsumentów. Równomierne rozkładanie nacisku przez materiał lepko sprężysty stanowi jedną z najważniejszych z punktu widzenia komfortu innowacji w branży FPF (pianek poliuretanowych).

Pianka lepkosprężysta Memory charakteryzuje się powolnym odzyskiwaniem kształtu po ucisku.

Po umieszczeniu na takiej piance ciężkiego przedmiotu (np. ciała ludzkiego), pianka stopniowo dostosowuje się do kształtu tego przedmiotu, a po jego usunięciu powoli odzyskuje swój pierwotny wygląd. Można ją więc opisać jako „piankę powolnego powrotu elastycznego” potocznie dziś zwaną pianką memory.

Inne cechy i zalety pianki lepkosprężystej Memory: zdolność do tłumienia wibracji oraz absorbowanie wstrząsów (wykorzystanie w poduszkach samochodowych Valde), reagowanie na temperaturę ciała i otoczenia – pianka mięknie pod wpływem ciała, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się do kształtu ciała ludzkiego ( wykorzystanie w poduszkach i materacach Valde), równomierne rozkładanie ciężaru ciała ludzkiego (materace Valde) dzięki czemu nie powoduje ucisków i wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa oraz układu kostnego. Pianka poliuretanowa zmniejsza ryzyko powstawania odleżyn.

Valde to pierwszy polski producent, który zastosował piankę z pamięcią kształtu w swoich innowacyjnych wyrobach i wprowadził ją jako Polski wyrób medyczny.

Technologia wykonania perfekcyjnego bezwonnego i elastycznego produktu to receptura Valde przekazywana pokoleniom.