Pianka Memory

Pianka z pamięcią kształtu

Czym jest tzw. pianka z pamięcią kształtu?

Pianka lepkosprężysta Memory, znana także jako „pianka z pamięcią kształtu” lub rozprężna, została po raz pierwszy wprowadzona na rynek w połowie lat 60-tych w wyniku programu transferu technologii NASA AMES Research.
Tą odmiana elastycznej pianki poliuretanowej (FPF) o otwartych komórkach charakteryzowała się właściwościami umożliwiającymi redystrybucje sił przeciążeń, na jakie narażeni byli astronauci podczas startu i lądowania, a także zapewniającymi wygodniejsze fotele pilotom komercyjnych linii podczas długich lotów.

Choć technologia produkcji pianki lepkosprężystej jest dostępna od ponad 35 lat, dopiero stosunkowo niedawno zaczęła ona być stosowana w produktach komercyjnych szeroko dostępnych dla konsumentów. Równomierne rozkładanie nacisku przez materiał lepkosprężysty stanowi jedną z najważniejszych z punktu widzenia komfortu innowacji w branży FPF.

Technologia działania pianki Memory:

Pianka lepkosprężysta „Memory: charakteryzuje się powolnym odzyskiwaniem kształtu po ucisku. Po umieszczeniu na takiej piance ciężkiego przedmiotu (np. ciała ludzkiego), pianka stopniowo dostosowuje się do kształtu tego przedmiotu, a po jego usunięciu powoli odzyskuje swój pierwotny wygląd (kształt).

Można ją więc opisać jako „piankę powolnego powrotu elastycznego”. Inne cechy i zalety pianki lepkosprężystej Memory to zdolność do tłumienia wibracji, absorbowanie wstrząsów, reagowanie na temperaturę ciała i otoczenia (pianka mięknie pod wpływem ciepła, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się do kształtu ciała ludzkiego), równomierne rozkładanie ciężaru ciała ludzkiego zmniejsza ryzyko odleżyn.
Termin popularnie stosowany pianka „Memory” został tak naprawdę formuowany latami przez producentów takich jak Valde. Oznacza on dosłownie tyle, że produkt utworzony z pianki Viscoelasic układa się do ciała użytkownika (tak zwany system Memory) a po jego odciążeniu wraca do swojego naturalnego kształtu. Oznacza to w praktyce, iż poduszka ortopedyczna, korektor czy materac ortopedyczny wykonany z pianki z pamięcią (memory) podczas użytkowania układa się do ciała natomiast po wstaniu czy przestaniu stosowania powraca do swojego kształtu. Produkty wykonane z pianki Valde zawsze powracają do swoich pierwotnych kształtów co jest również objęte gwarancją produktową. Każdy zakupiony produkt z pianki standard oraz memory Valde posiada instrukcję użytkowania oraz higienizacji dzięki czemu stosowanie się do niej wydłuża okres użytkowania produktu.